Konferencja „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, zorganizowana 6 kwietnia 2017 r. w Rzeszowie przez firmę Axon Media Group, zgromadziła około 90 inżynierów zainteresowanych aktualnymi rozwiązaniami w zakresie szeroko rozumianej robotyzacji. Podczas całej konferencji przewijała się idea niezawodnej realizacji produkcji przemysłowej, w rozwój której każda z prezentujących się firm ma własny specyficznie rozumiany wkład. Miejscem konferencji był położony w centrum miasta Hotel Rzeszów, z którego uczestnicy mogli podziwiać panoramę stolicy Podkarpacia.
Konferencja była skierowana do firm z terenu południowo-wschodniej Polski, które są zainteresowane robotyzacją procesów produkcyjnych. Goście uczestniczący w konferencji mogli zapoznać się z ofertą handlową i usługową 20 partnerów konferencji oraz wysłuchać 13 referatów wygłoszonych na podczas trzech sesji. Partnerzy konferencji to wiodące firmy z branży robotyki, mogące poszczycić się referencjami z całego świata, dlatego też poszczególne referaty jaki i cała konferencja stały na najwyższym poziomie merytorycznym. Przygotowane przez partnerów interesujące stoiska wystawiennicze prezentowały konkretne rozwiązania techniczne, które zachęcały do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnej prasy branżowej przygotowanej przez patronów medialnych, a ponadto mieli okazję uzyskania półrocznej darmowej prenumeraty czasopisma „Utrzymanie Ruchu”.
Tematycznie konferencję można podzielić na trzy obszary, z których pierwszy dotyczył doboru robotów do konkretnych aplikacji, drugi – robotyzacji wybranych procesów, zaś trzeci związany był z urządzeniami i systemami wspierającymi robotyzację.
Tematykę doboru robotów do konkretnych aplikacji np. paletyzacji, spawania laserowego czy frezowania z uwzględnieniem specyficznych wymagań procesowych tj. wysokiej lub niskiej temperatury, zapylenia czy agresywnego środowiska przedstawił pan Janusz Jakieła z firmy KUKA. Przedstawiciel firmy COMAU zaprezentował szeroką gamę robotów znajdujących zastosowanie m.in. w aplikacjach spawania łukowego, obsługi maszyn, montażu, przenoszenia, uszczelniania, klejenia czy polerowania. Przedstawił interesującą aplikację osiemnastu robotów jednocześnie realizujących zgrzewanie elementów karoserii samochodu. Tematykę transportu wewnętrznego detali za pomocą robotów MOBOT® AGV zaprezentował pan Maciej Kiepś z firmy WObit. Omówił również zagadnienie paletyzacji z zastosowaniem robota Tower TR1200.
W drugim bloku tematycznym Uczestnicy mogli zapoznać się z nowym podejściem do robotyzacji polegającym na integrowaniu robotów z systemami sterowania maszyn, które omówił pan Piotr Olszewski z B&R Automatyka Przemysłowa. Zaprezentował on sposób obsługi maszyny, robota i systemu bezpieczeństwa w jednym systemie i za pomocą jednego narzędzia programistycznego. Tematykę robotyzacji wybranych procesów kontynuował pan Artur Wojewoda z firmy Yaskawa Polska, który zaprezentował aplikację do tworzenia, programowania i symulacji cel zrobotyzowanych. Omówił funkcjonalności programu MotoSim VRC takie jak: wizualizacja stanowisk, wyznaczanie i wizualizacja ścieżki ruchu, wizualizacja bezpiecznych stref pracy, moduł CAM, baza bibliotek ze zdefiniowanymi układami jak np. pozycjonery czy tory jezdne. Jarosław Drzazga z firmy Omron Electronics przedstawił koncepcję zintegrowanego sterowania z zastosowaniem platformy Sysmac Studio. Dopełnieniem tematyki była prezentacja torów jezdnych w aplikacjach, które wymagają przemieszczania robotów na znaczne odległości, co znacznie zwiększa ich zasięg. Pan Rafał Kluska z firmy Güdel omówił zastosowanie torów jezdnych standardowych, lakierniczych oraz dedykowanych, a także pokazał jak dobrać odpowiedni tor do robota.
W trzecim obszarze tematycznym konferencji Słuchacze zapoznali się z licznymi urządzeniami, systemami i aplikacjami wspierającymi robotyzację. Uczestnicy mieli możliwość poznania zalet systemu sieciowego CUBE67, który zaprezentował pan Łukasz Jamborski z firmy Murrelektronik. System taki jest stosowany m.in. do budowy systemów zrobotyzowanych i jego aplikacje można zobaczyć w robotach KUKA i FANUC. Pan Artur Block z Zakładów Kablowych BITNER zaprezentował kable BiT flex do prowadnic kablowych stosowanych w aplikacjach robotycznych. W ciekawy sposób omówił technologię produkcji kabli oraz proces ich testowania, który ma zapewnić niezawodność działania kabli przy 12,5 mln cykli gięcia. Następnie rozwiązania dotyczące detekcji, identyfikacji oraz pozycjonowania można było poznać dzięki panu Piotrowi Simlatowi z firmy Pepperl+Fuchs. Zaprezentował on m.in. bardzo interesujący system OIT pozwalający na identyfikację obiektów w temperaturach do 500oC. Pan Bartłomiej Besz z firmy Turck przedstawił technologię Field Logic Controller (FLC), która jest wsparciem dla nowoczesnej robotyzacji. Technologia ta umożliwia realizację sterowania układami w standardzie przemysłowym bez zastosowania sterowników PLC co w prostych aplikacjach przemysłowych pozwala na zredukowanie kosztów.
W ostatniej prelekcji pan Piotr Gierlak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Politechniki Rzeszowskiej przedstawił metody diagnostyki stanu narzędzi stosowanych w zrobotyzowanej obróbce mechanicznej. Omówił wybrane rodzaje uszkodzeń narzędzi, zastosowanie czujników drgań i sił oraz systemów wizyjnych w diagnostyce stanu narzędzi oraz metody analizy sygnałów diagnostycznych.
Po zakończeniu sesji odbyło się losowanie trzech sześciopaków piwa, których fundatorem była firma PNEUMAT SYSTEM, a następnie wszyscy Uczestnicy odebrali Imienne Certyfikaty Uczestnictwa.
Zainteresowane osoby wzięły udział w bezpłatnych warsztatach „Roboty Pick&Place w specjalistycznych zastosowaniach”, prowadzonych przez przedstawicieli firmy Omron Electronics. Ich uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami parametryzacji układów robotycznych, przykładami zastosowań gotowych bloków funkcyjnych do sterowania, tłumieniem drgań podczas przenoszenia produktów sypkich i ciekłych oraz zdalnego dostępu do danych linii produkcyjnych.
W opinii Uczestników i Partnerów atmosfera konferencji sprzyjała nawiązaniu kontaktów pomiędzy przedstawicielami firm a Słuchaczami. Partnerzy zwracali uwagę na profesjonalne przygotowanie konferencji, które jest standardem w przypadku konferencji organizowanych przez firmę Axon Media Group, natomiast uczestnicy doceniali możliwość konsultacji swoich problemów z ekspertami oraz bogatą ofertę prezentujących się firm.