ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Konferencja techniczna poświęcona automatyzacji i technice napędowej w zakładach produkcyjnych, zorganizowana 13 czerwca 2019 r. w Rzeszowie, zgromadziła inżynierów zainteresowanych nowinkami technicznymi na miarę XXI w. To piąta konferencja w Rzeszowie i ponad 60. w bogatym dorobku firmy Axon Media. Patronat honorowy nad nią sprawowali: Krajowa Izba Gospodarcza, Urząd Miasta Rzeszowa.

 

Swoja ofertę przedstawili prelegenci i wystawcy z 17 firm. Wnikliwie analizowali tematykę technik napędowych i sterowania w procesach produkcyjnych oraz monitoringu pracy linii montażowych w celu ograniczenia przestojów, optymalizacji kosztów, poprawy efektywności i energooszczędności produkcji.

 

Tematy poszczególnych wystąpień budziły duże zainteresowanie, a uzupełniające się prelekcje o zróżnicowanej tematyce zapewniały możliwość pogłębiania wiedzy. W wystąpieniach wielu prelegentów pojawiały się hasła Przemysł 4.0 (produkty i koncepcje jako „cegiełki do Industry 4.0”), Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) oraz nowoczesne podejście do koncepcji sterowania.

 

W ramach inteligentnych technik napędowych przedstawiono pneumatyczne systemy sterowania i napędy liniowe (pneumatyczne i elektryczne), silniki smart (urządzenia mechatroniczne), efekty standaryzacji i miniaturyzacji dla aplikacji robotyki oraz energooszczędne systemy napędowe (gdzie drzemie potencjał oszczędności i jak go wykorzystać) z przykładowymi modernizacjami.

 

Zaprezentowano komponenty automatyki mające wpływ na niezawodność maszyn i procesu produkcyjnego (czujniki wibracji, systemy RFID, enkodery bezkontaktowe, czujniki kontroli pobrań) oraz innowacyjne systemy kontrolno-pomiarowe (monitoring, powiadamianie, rejestracja) zapewniające możliwość identyfikacji źródła awarii, analizy problemu i prewencji. W ramach nisko kosztowej automatyzacji dla każdego (#lowcostrobotics) omówiono m.in. kartezjańskie układy 3-osiowe, roboty delta, ramię robotyczne robolink, systemy prowadzenia energii, prowadniki przewodów, przewody Chainflex.

 

Przybliżono również systemy pomiarowe dla przemysłu zapewniające: gromadzenie i rejestrację danych z wielu źródeł, automatyczne analizowanie i raportowanie w oparciu o rejestrowane dane, monitorowanie wskaźnika OEE dla maszyn, kontrolę wizualną procesu produkcyjnego, monitoring zużycia mediów, integrację z systemami ERP. Zaprezentowano automatyzację procesów mycia i odtłuszczania części w celu poprawy wydajności produkcji i jakości wyrobów gotowych.

 

Podsumowaniem konferencji była prelekcja „Automatyzacja oraz robotyzacja operacji obróbki oraz kontrola jakości w przemyśle odlewniczym” (Politechnika Rzeszowska).

 

Po części konferencyjnej odbyły się warsztaty techniczne „Podejście do monitorowania drgań w oparciu o system Octavis”. Ich uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami diagnostyki (w tym diagnostyki drganiowej), z systemem Octavis, z narzędziami do parametryzacji i wizualizacji VES004.

 

Uczestnicy konferencji podkreślali potrzebę organizowania częściej takich spotkań na ich terenie, dzięki nim bowiem mogą śledzić postęp techniczny na świecie i w Polsce. Doceniali wysoki poziom merytoryczny prelekcji i ciekawy dobór uzupełniających się tematów. Podczas przerw w kuluarach chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami albo wypytywali, jak rozwiązać problemy w swoich przedsiębiorstwach.

 

Z kolei partnerzy tradycyjnie chwalili profesjonalną organizację konferencji oraz zapewnienie im możliwości poznania potrzeb potencjalnych odbiorców ich rozwiązań.

 

 

 

FOTORELACJA