| |
|
|
|
|
|
|
18 czerwca 2015 r., w hotelu Qubus, w malowniczej scenerii gdańskiej Starówki odbyła się Konferencja Techniczna „Automatyzacja w zakładach produkcyjnych”, przygotowana przez firmę Axon Media Group.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 słuchaczy zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy, poznawaniem nowinek technologicznych i rozwiązań wpisujących się w najnowsze trendy – Industry 4.0, IoT (Internet Rzeczy) czy IoE (Internet Wszechrzeczy), a wśród nich: prezesi i właściciele firm produkcyjnych, dyrektorzy, kierownicy linii produkcyjnych, kierownicy działów Utrzymania Ruchu, menedżerowie ds. jakości, inżynierowie procesu/produkcji oraz automatycy, energetycy, elektrycy.
Konferencja rozpoczęła się od prezentacji prelegentów – ekspertów z firm oferujących rozwiązania dla sektora produkcji, którzy mieli podzielić się swoją wiedzą podczas prelekcji, a następnie w rozmowach kuluarowych i dyskusji panelowej.
Tematyka prelekcji – Rozwiązania zintegrowanej automatyki, bezpieczne algorytmy sterowania i komunikacja przemysłowa w zadaniach automatyzacji maszyn Maciej Matysek (SIMLOGIC.) rozpoczął od sentencji: „Szkolenie bez konkretów to pieniądze wyrzucone w błoto”. Opisywał m.in. rozwój metod zarządzania produkcją, od roku 1960 r. (TPPS – Toyota Production System) po stworzoną w 2010 r. Next Generation Manufacturing. Przedstawił swój autorski system TPM SIMLOGIC – pakiet obsługowy dla klientów, zapewniający poprawę produktywności w przedsiębiorstwach.
– Optymalizacja produktu metodą małych kroków Alina Krakowiak (MIKROSTYK) wyjaśniła, na czym polega pełna automatyzacja procesu: „skierować serce procesu na automat, do drobnych prac wykorzystywać operatora”. Firma zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a także automatycznych urządzeń oraz manualnych przyrządów, wspomagających procesy produkcji.
– Nowoczesne rozwiązania na hali produkcyjnej Marek Łozowski (Pepperl+Fuchs) zaprezentował najnowsze produkty firmy – czujniki przemysłowe do detekcji i pomiaru odległości (o spektakularnych parametrach) oraz możliwości ich pełnej integracji z infrastrukturą posiadaną przez klienta.
– Nowe technologie Advantech w Internet of Things Marek Falkowski (ELMARK Automatyka) przedstawił ofertę partnerów: firmy Advantech, dostarczającej produkty w ramach IoT, Smart City, Smart Factory, Industry 4.0 – od modułów, przez kontrolery, komputery przemysłowe po oprogramowanie SCADA do wizualizacji, oraz firmy ICONICS – wizualizacja, analiza danych, mobilność, platforma i oprogramowanie integrujące istniejącą infrastrukturę, odporne na cyberataki.
– Stacje zdalnych I/O w automatyce procesowej i produkcyjnej Andrzej Dereń (Turck) zaprezentował produkty firmy stosowane w przemyśle ciężkim, na liniach produkcyjnych – na przykładzie konkretnych wdrożeń w branży paliwowej, chemicznej, energetycznej, spożywczej...
– Układy zdecentralizowane w przemyśle Łukasz Jamborski (Murrelektronik) poprowadził interaktywną prelekcję z aktywnym udziałem uczestników: jak zmniejszyć całkowite koszty operacyjne, korzystając z komponentów i systemów automatyki w instalacjach elektrycznych maszyn i urządzeń, jak poprawić wydajność pracy poprzez ograniczenie przestojów, jak rozwiązywać palące problemy na hali...
– Produkcja przyszłości – nowoczesne rozwiązania z Mitsubishi Electric Andrzej Górczak (Mitsubishi Electric) eksponował filozofię firmy jako Green Company, z wizją ochrony środowiska – Environmental Vision 2011. Prezentował rozwiązania wpisujące się w tę filozofię zarówno w warstwie sprzętowej (sterowniki, serwonapędy, falowniki, pulpity operatorskie HMI), jak i software’owej (MES Database Server, Lifecycle Management).
– Kierunki rozwoju układów automatyki w realizacji usług DSR Damian Jakowski (Enspirion) wyjaśniał, na czym polega usługa DSR (redukcja mocy po stronie popytowej) oraz koncepcja negawatów (termin wprowadzony w 1989 r. przez amerykańskiego fizyka i działacza ekologicznego Amory'ego Lovinsa), których głównym źródłem są energooszczędne technologie.
– Zintegrowane systemy automatyzacji firmy B&R Grzegorz Ingielewicz (B&R Automatyka Przemysłowa) prezentował oprogramowanie narzędziowe – wszystkie rodzaje oprogramowania w jednym, jednorodnym narzędziu programistycznym dla każdego aspektu projektu automatyki, z interfejsami np. do ERP, MES, SCADA, CAD/CAM, baz danych, DCS, oraz systemy bezpieczeństwa z przykładami realizacji.
– Przemysłowe systemy łączności dla wspomagania automatyzacji w zakładach przemysłowych (uwzględnienie stref wybuchowych) Adam Gregorczyk (Novatel) przedstawił przemysłowe systemy łączności VoIP i prezentował ich działanie w praktyce. Firma ma w ofercie m.in. telefony, sygnalizatory, łączność bezprzewodową, interkomy i systemy nagłośnieniowe.
– Zespalanie i modernizacje maszyn – wymagania prawa krajowego i wspólnotowego Arkadiusz Maciaś (PROFEN) w swojej prelekcji udzielił wielu cennych wskazówek: Jak przestrzegać obowiązującego prawa? Jak sprawnie przeprowadzić proces modernizacji parku maszynowego? Omówił przykłady modernizacji maszyn wymagające oznakowania CE.
Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny, podczas którego zaproszeni eksperci wypowiadali się na temat najważniejszych trendów współczesnych czasów, w tym IoT (Internet Rzeczy), Przemysł 4.0 (Industry 4.0), którego automatyzacja jest nieodłącznym elementem. W dyskusji poruszono m.in. możliwość wykorzystania konsoli Kinect firmy Microsoft w warunkach hali produkcyjnej. Rozmówcy ubolewali nad faktem braku odpowiednich kierunków na studiach technicznych, zapewniających opanowanie wiedzy i umiejętności przydatnych w późniejszej pracy w przemyśle.
Następnie eksperci zastanawiali się nad barierami wstrzymującymi wprowadzanie automatyzacji. Okazało się, że kwestie finansowe nadal odgrywają dużą rolę. Ale konferencje, takie jak ta, mogą poprawić tę sytuację, poszerzając wiedzę i dając świadomość, że inwestycja w zakresie automatyzacji zwróci się w krótkim czasie.
Na zakończenie wszystkim słuchaczom wręczono Imienne Certyfikaty Uczestnictwa.
Po konferencji odbyły się warsztaty fakultatywne, które poprowadził Maciej Matysek z firmy SIMLOGIC. na temat „Integracja urządzeń automatyki w aplikacjach przemysłowych: programowanie sterowników PLC, falownikowa technika napędowa, komunikacja przemysłowa, wizualizacja HMI, oprogramowanie narzędziowe i bezpieczeństwo maszyn. W warsztatach uczestniczyło kilkanaście osób.
Zarówno uczestnicy, jak i eksperci bardzo pochlebnie oceniali konferencję. Uczestnicy chwalili możliwość poszerzania wiedzy, rozwiązywania palących problemów podczas rozmów z ekspertami, natomiast eksperci – profesjonalną organizację konferencji, możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych, doceniali też fachowe pytania uczestników.
A jakie korzyści z udziału w konferencji podkreślają uczestnicy? – Udało mi się poznać wiele ciekawych osób, nawiązać kilka kontaktów zawodowych, których efektów można będzie oczekiwać w niedalekiej przyszłości. Istotna też była atmosfera, przesycona duchem harmonii i wzajemnego wsparcia. Uważam, że udział w tego typu spotkaniach jest bezcenny – wyjaśnia Grażyna Gronowska, Quality Manager & Technology, Qartis SA.
– Uważam tego typu imprezę za bardzo trafioną. Podoba mi się ciekawy sposób prezentacji, krótkie prelekcje, zdobywanie tą drogą informacji, które będę mógł wykorzystać w swoich zadaniach. Można wszystko znaleźć w Internecie, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, możliwości dotknięcia urządzeń i porozmawiania z fachowcem – uważa Dariusz Mierzejewski z IVCS – Grupy specjalistów z zakresu rozwiązań przemysłowych.
Organizator konferencji, firma Axon Media Group serdecznie zaprasza do na kolejne spotkania, zaplanowane w II połowie roku w różnych miastach Polski. Szczegóły już wkrótce na stronie głównej.
|
|
|
|
Marek Łozowski, Pepperl+Fuchs sp. z o.o. Zdecydowaliśmy się na udział w konferencji, aby zwiększyć świadomość wśród klientów o firmie P+F oraz zainteresować uczestników naszymi nowościami z różnych grup produktowych. Korzyści z udziału? Nowe kontakty w regionie Polski Północnej, a także zainteresowanie konkretnymi produktami omawianymi podczas konferencji. Poziom organizacyjny konferencji był na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Tematy prelekcji dobrane adekwatnie do profilu zawodowego uczestników, co zaowocowało skonkretyzowanymi rozmowami podczas przerw. Bardzo trafnie wybrany został temat panelu dyskusyjnego, gdyż konieczne jest zwiększanie świadomości o Przemyśle 4.0 i Internecie Rzeczy.
Grażyna Gronowska, Quality Manager & Technology, Qartis SA Do wzięcia udziału w Konferencji Technicznej „Automatyzacja w zakładach produkcyjnych” przekonała mnie przede wszystkim tematyka konferencji, nie bez znaczenia była także profesjonalna obsługa komunikacyjna firmy Axon Media. Łatwość zgłoszenia oraz przejrzystość zagadnień, jak i możliwość poznania ekspertów z wyszczególnionych dziedzin – to atuty konferencji. Udało mi się poznać wiele ciekawych osób, nawiązać kilka kontaktów zawodowych, których efektów można będzie oczekiwać w niedalekiej przyszłości. Istotna też była atmosfera, przesycona duchem harmonii i wzajemnego wsparcia. Uważam, że udział w tego typu spotkaniach jest bezcenny.
Dariusz Mierzejewski, IVCS – Grupa Specjalistów z zakresu Rozwiązań Przemysłowych Uważam tego typu imprezę za bardzo trafioną. Podoba mi się ciekawy sposób prezentacji, krótkie prelekcje, zdobywanie tą drogą informacji, które będę mógł wykorzystać w swoich zadaniach. Można wszystko znaleźć w Internecie, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, możliwości dotknięcia urządzeń i porozmawiania z fachowcem.
|
|
|
|
|
|
|
|