Konferencja firmy Axon Media zgromadziła 7 czerwca 2017 r. w Gdańsku inżynierów zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami i trendami w obszarze automatyzacji i systemów sterowania.
W dobie rosnącej w postępie geometrycznym złożoności procesów technologicznych automatyzacja stała się elementarną częścią optymalizacji produkcji. To bardzo złożona i niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina – podobnie jak informatyzacja, ściśle z nią związana.
Prelekcja Marka Falkowskiego z firmy Elmark Automatyka dotyczyła skutecznego połączenia świata automatyki przemysłowej i informatyki. Prelegent wskazywał, jak praktycznie realizować założenia koncepcji Industrial Internet of Things (IIoT). Potrzebna jest: archiwizacja, analiza, wizualizacja i mobilność danych przemysłowych. Omówił zasadę działania i zalety technologii AR (Augmented Reality – rozszerzona rzeczywistość) na przykładzie okularów HoloLens firmy Microsoft (hologram nakładany na obraz rzeczywisty). Przedstawił też nowy trend: firmy produkcyjne stają się dostawcami usług. W ramach tej samej prelekcji Jarosław Molenda (Elmark Automatyka) zaprezentował rozwiązania hardware’owe firmy Advantech.
Następnie Marek Łozowski z firmy Pepperl+Fuchs przedstawił nowoczesne technologie w przemyśle, w tym rozwiązania do detekcji i pozycjonowania w ciężkich warunkach (np. w lakierniach), automatyzowanie systemów magazynowych w oparciu o skanery 2D, kontrolę nad paletyzacją jako gwarancję poprawnego przeładunku towarów. Zaprezentował także systemy pozycjonowania WCS (głowica przesuwa się po torze i sczytuje kod), PCV (kamera sczytuje kod matrycowy) – stosowane w magazynach wysokiego składowania, PGV (w wózkach samojezdnych monitorowanie przestrzeni przed wózkiem) oraz system identyfikacji oparty na technologii RFID i systemach wizyjnych.
Z kolei Kazimierz Gołębiowski z firmy Murrelektronik przedstawił diagnostykę i skrócenie czasu przestojów w przemyśle dzięki instalacjom zdecentralizowanym. Omówił w skrócie systemy zdecentralizowane IP67 – Cube67, zapewniające pełną diagnostykę dotyczącą awarii (w przypadku przeciążenia >110% linia zostaje odcięta) oraz zasady inteligentnej dystrybucji prądu (24 V DC) z wykorzystaniem modułowego systemu monitorowania Mico Pro i szybkiego dostępu do szafy za pomocą ramek IP65 Modlink MSDD.
Następnie efektywną integrację w automatyzacji i robotyzacji przemysłu przedstawił Mateusz Gołębiowski z firmy Omron Electronics. Prelegent zaprezentował zintegrowany system sterowania Sysmac Studio, posługując się przykładami wybranych wdrożeń. Omówił zwrot z inwestycji w automatyzację przemysłową produkcji oraz wykorzystanie inteligentnej masowej analizy danych. Tematykę kontynuował Michał Kowalczyk z partnerskiej firmy Bros Control, podając przykłady konkretnych zastosowań omawianych rozwiązań w systemach transportu wewnętrznego i magazynach.
Kolejny prelegent, Grzegorz Banakiewicz z firmy Balluff omówił wykorzystanie interfejsu IO-Link w projektowaniu układów bezpieczeństwa maszyn zgodnie z dewizą firmy: Safety First. Zaprezentował hub bezpieczeństwa łączący technologie automatyzacji i bezpieczeństwa za pomocą interfejsu IO-Link. Uniwersalny interfejs – jednolity standard komunikacyjny – zapewnia komunikację od układu sterowania po urządzenia wykonawcze i bezpieczeństwa. Prelegent podawał także przykłady innych rozwiązań bezpieczeństwa: bariery, kurtyny zamki i blokady, które wpisują się w koncepcję Fabryki Przyszłości 4.0.
Następnie Grzegorz Terlecki z firmy B&R Automatyka Przemysłowa przybliżył tematykę autodiagnostyki maszyn oraz nowoczesnego podejścia do ich programowania. Według badania PwC 56% firm oczekuje w ciągu 5 lat wzrostu efektywności (OEE) o 20%, 43% – obniżenia kosztów całkowitych (TCO) o 20%, a 61% – wdrożenia zaawansowanej analizy danych dla bardziej efektywnego UR (TPM). Produkcja nowej generacji to: jeden system sterowania procesem, kompleksowa akwizycja danych, określanie stanu maszyny przez np. pomiar wibracji oraz pobieranej energii elektrycznej, zastosowanie modułowych komponentów do zredukowania czasu tworzenia projektu. Prelegent zaprezentował system APROL jako narzędzie do optymalizacji produkcji. Eksponował zalety Industry 4.0 (np. komunikacja maszyny z obsługą za pomocą łączności komórkowej).
Kolejny prelegent, Rafał Sypniewski z firmy Phoenix Contact omówił temat „Safe & Secure – bezpieczeństwo produkcji”. Według danych statystycznych w Polsce rocznie 8–9 osób ponosi śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Prelegent skupił się na takich obszarach jak: bezpieczeństwo ludzi (safety), bezpieczeństwo elektryczne (ochrona przed przepięciami), cyber security – największe zagrożenie w dzisiejszych czasach. Według badań Kaspersky Lab w II połowie 2016 r. hakerzy zaatakowali ponad 20% maszyn. Jak skutecznie się bronić?
Następnie Mariusz Pacan z firmy WAGO zaprezentował systemy sterowania i monitoringu pracy linii montażowych jako podstawę optymalizacji kosztów produkcji i podnoszenia efektywności. Omówił sieciowe układy automatyki i monitorowania produkcji. Monitoring to droga do optymalizacji kosztów i podnoszenia efektywności, a także pozyskiwania danych do systemów zarządzania oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. WAGO-I/O-System zapewnia skalowalną akwizycję danych i przekazywanie ich od czujników do systemu nadrzędnego, w którym mogą być analizowane. Prelegent przedstawił także sposoby pozyskiwania funduszy na inwestycje.
Kolejny temat dotyczący bezpieczeństwa poruszył Andrzej Dwojak z firmy Turck, a mianowicie bezpieczeństwo w przemysłowych magistralach komunikacyjnych. Prelegent zaprezentował m.in. programowalny kontroler bezpieczeństwa XS26 (z ekranem LCD pokazującym wszystkie potrzebne informacje), hybrydowy moduł sieciowy bezpieczeństwa, kurtyny bezpieczeństwa oraz innowacyjne przyciski awaryjnego zatrzymania (np. E-stop z podświetleniem LED). Zwracał uwagę na bezpieczeństwo maszynowe, bo kontrolerzy w przedsiębiorstwie badają najpierw dokumentację maszyn.
Następnie nowe trendy w bezsmarowej automatyzacji produkcji zaprezentował Damian Jasiukajć z firmy igus. Prelegent omówił systemy doboru i kalkulacji bezobsługowych i bezsmarowych rozwiązań jako komponentów automatyzacji produkcji. Przedstawił optymalizację kosztów poprzez przewidywalność zużycia łożysk, a także najnowsze technologie i rozwiązania dla automatyki przemysłowej, w tym systemy prowadnic liniowych drylin (ruch po krzywiźnie) oraz niskokosztowe modułowe roboty przemysłowe do prostych aplikacji.
Następnie Agata Saniecka firmy Mikrostyk w prelekcji „Automatyzacja procesów – optymalizacja produkcji i zminimalizowanie kosztów wytwarzania” zaprezentowała przykłady wybranych urządzeń automatycznych i półautomatycznych w konkretnych zastosowaniach – do automatyzacji oraz wspierania procesów produkcyjnych: tworzenie produktu, montaż, bezpieczeństwo, ochrona komponentów, obróbka komponentu. Główne walory automatyzacji to poprawa wydajności i jakości poprzez eliminację marnotrawstwa, a także eliminacja liczby wypadków w zakładzie, czyli poprawa bezpieczeństwa pracy.
Swoistym podsumowaniem konferencji była prelekcja Tomasza Króla z Instytutu Doskonalenia Produkcji „Przemysł 4.0 i życie 1.0. Nie daj się zastąpić maszynom!”. Prelegent omówił technologie przeszłości i przyszłości, stawiając wiele pytań. Czy zmiany są nieodzowne? Jak współpracować z maszyną? Gdzie szukać ratunku? Robot czy człowiek? Co daje nam przewagę? Wskazywał standardy działania należące do technik Lean Management, które pomagają zoptymalizować procesy, w tym System Trwałej Efektywności Produkcji opierający się na 4 fazach: przegląd, zespół, usprawnienie, wzmocnienie.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali Imienne Certyfikaty poświadczone przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Po części konferencyjnej odbyły się warsztaty „Roboty Pick&Place w specjalistycznych zastosowaniach”, które poprowadził Maciej Gierszewski (Omron Electronics). Była to okazja do poszerzenia praktycznej wiedzy m.in. w zakresie parametryzacji układów robotycznych, tłumienia drgań podczas przenoszenia produktów sypkich i ciekłych oraz zdalnego dostępu do danych linii produkcyjnych.
Uczestnicy konferencji podczas przerw w kuluarach mieli okazję szerzej przedyskutować zagadnienia omawiane podczas prelekcji oraz wymieniać się doświadczeniami.