Konferencja „Automatyzacja i systemy sterowania w zakładach produkcyjnych”, zorganizowana 23 listopada 2016 r. w Rzeszowie przez firmę Axon Media Group, zgromadziła blisko 100 inżynierów zainteresowanych aktualnymi rozwiązaniami w zakresie szeroko rozumianej automatyzacji. Podczas całej konferencji przewijała się idea Industry 4.0, czyli tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, w rozwój której każda z prezentujących się firm ma własny specyficznie rozumiany wkład.
W pierwszej prezentacji Grzegorz Bratek z firmy Siemens przedstawił zagadnienie niezawodności układów jako kluczowe wymaganie współczesnych aplikacji przemysłowych.
Przedstawił też produkty i rozwiązania, których dużą zaletą jest możliwość szybkiej wymiany modułów nawet przez niewykwalifikowany personel w przypadku awarii, co pozwala na znaczne skrócenie czasów przestojów urządzeń.
Następnie Grzegorz Banakiewicz z firmy Balluff przedstawił możliwości i zalety interfejsu IO-Link, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Zaprezentował filozofię wykorzystania interfejsu IO-Link w systemach bezpieczeństwa polegającą na ich integracji z systemami automatyki. Pokazał możliwości zastosowania urządzeń takich jak wyłączniki, zamki, blokady czy kurtyny bezpieczeństwa na stanowiskach zautomatyzowanych i zrobotyzowanych.
Kolejna prelekcja Marka Falkowskiego z firmy Elmark Automatyka przybliżyła zakres działalności firmy, która dostarcza rozwiązania w zakresie IT firmom produkcyjnym z całego świata. Wskazano na rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na integrację źródeł informacji, analizę danych, sprofilowaną wizualizację oraz archiwizację danych.
Norbert Pasternak z firmy Murrelektronik przedstawił zalety układów MICO służących do inteligentnego zabezpieczenia obwodów 24 VDC. Następnie zaprezentował system sieciowy CUBE67 i możliwości jego zastosowania do budowy systemów automatyki
W kolejnej prelekcji Damian Miśkiewicz z firmy Omron Electronics zaprezentował koncepcję zintegrowanego sterowania z zastosowaniem platformy Sysmac Studio. Następnie przedstawił ofertę firmy w zakresie robotyki przemysłowej ze szczególnym uwzględnieniem manipulatorów (roboty 6-osiowe, roboty SCARA, roboty DELTA) oraz robotów mobilnych stosowanych np. do obsługi stanowisk produkcyjnych. Przedstawił również zastosowanie systemów wizyjnych w robotyzacji.
Następnie Piotr Simlat z firmy Pepperl+Fuchs omówił innowacyjne rozwiązania detekcji, identyfikacji oraz pozycjonowania. Zaprezentował m.in. ciekawą technologię bezprzewodowego zasilania i komunikacji czujników (WIS), systemy identyfikacji oparte na technologii RFID oraz szeroką gamę systemów pozycjonowania.
Z kolei Paweł Rutkowski z firmy KameryIR zaprezentował bardzo szerokie możliwości zastosowania kamer termowizyjnych m.in. w kontroli jakości, działach utrzymania ruchu, systemach detekcji wycieków czy zautomatyzowanych systemach bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zwracał uwagę na znaczne oszczędności płynące z zastosowania kamer termowizyjnych w wyżej wymienionych aspektach.
Kolejna prezentacja firmy Siemens prowadzona przez Dariusza Baraniaka dotyczyła integracji systemów napędowych (IDS). Szczególną uwagę poświęcono elementom systemu IDS (komponenty mechaniczne, elektryczne, przekształtniki) oraz obszarom jego zastosowań. Przedstawiono również środowisko projektowe TIA Portal do wirtualnej budowy, symulacji, diagnostyki i monitorowania systemów automatyki.
Następnie Artur Pfeifruk z firmy Turck poświęcił swoje wystąpienie m.in. bezkontaktowej technice enkoderowej, parametryzacji enkoderów do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz wybranym aplikacjom. Następnie zaprezentował nowe czujniki indukcyjne z serii uprox3 a także omówił technikę bezprzewodową stosowaną w czujnikach będących ofertą firmy.
Grzegorz Jazowski z firmy item Polska przedstawił ekonomiczne i techniczne aspekty rozwiązań modułowych w przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem elastyczności w budowaniu środków produkcji. Przedstawiony materiał video w bardzo ciekawy sposób prezentował ideę, którą realizuje firma item.
Następna prezentacja, którą wygłosił Przemysław Strugacz z firmy igus Polska dotyczyła głównie bezsmarowych łożysk oraz systemów prowadzenia przewodów. Rozwijana przez firmę technologia trybopolimerowa pozwala na budowę łożysk o unikalnych właściwościach, czego przykłady zostały przedstawione w prezentacji. Kolejnym ciekawym przykładem możliwości firmy była aplikacja systemu prowadzenia przewodów w prowadnikach ruchomych na długości ponad 600 metrów.
W ostatniej prelekcji Piotr Gierlak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował praktyczne aspekty sterowania siłowego w robotyce. Omówił budowę i komponenty układów sterowania siłą, możliwość robotyzacji procesów z zastosowaniem kontroli siły oraz przedstawił wybrane zastosowania w produkcji przemysłowej.
Na zakończenie Uczestnicy odebrali Imienne Certyfikaty Uczestnictwa poświadczone m.in. przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Po części konferencyjnej odbyły się warsztaty „Roboty Pick&Place w specjalistycznych zastosowaniach”, prowadzone przez przedstawicieli firmy Omron Electronics. Ich uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami parametryzacja układów robotycznych, przykładami zastosowań gotowych bloków funkcyjnych do sterowania, tłumieniem drgań podczas przenoszenia produktów sypkich i ciekłych oraz zdalnego dostępu do danych linii produkcyjnych.
Atmosfera konferencji sprzyjała nawiązaniu kontaktów pomiędzy przedstawicielami firm a słuchaczami, którymi byli przedstawiciele oraz pracownicy firm z Podkarpacia. Partnerzy zwracali uwagę na profesjonalne przygotowanie konferencji, natomiast uczestnicy doceniali możliwość konsultacji swoich problemów z ekspertami oraz bogatą ofertę prezentujących się firm.