ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNER MERYTORYCZNY
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Druga konferencja firmy Axon Media w Gdyni Rumii (ponad 60. w bogatym dorobku organizatora) poświęcona była tematyce czujników. 10 kwietnia przybyli na nią tłumnie inżynierowie pragnący pogłębić wiedzę z zakresu najnowszych zastosowań i nowych możliwości czujników, odpowiadających na zróżnicowane potrzeby przemysłu.

 

Patronat honorowy sprawowali: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Krajowa Izba Gospodarcza, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, Główny Urząd Miar, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupski Inkubator Technologiczny.

 

Produkty i rozwiązania prezentowali przedstawiciele niemal 20 firm. Tematy poszczególnych prelekcji uzupełniały się, umożliwiając słuchaczom pogłębianie wiedzy. Czujniki to niezbędny element współczesnej produkcji. Dzięki nim łatwo kontrolować funkcjonowanie maszyn, linii produkcyjnych i procesów, aby zapewnić ciągłość produkcji i bezpieczeństwo urządzeń oraz obsługujących je ludzi.

 

Tematykę konferencji zdominowała „inteligentna sensoryka” w służbie kontroli procesów przemysłowych, wpisująca się w ogólnoświatowy trend Przemysłu 4.0 – „proces bez czynnika ludzkiego”. Jakie zmiany w dziedzinie czujników wprowadza idea Przemysłu 4.0?

 

Sensoryka 4.0 (według jednego z prelegentów „standardowa o niestandardowych możliwościach”) oferuje ogromny asortyment czujników (przewodowych i bezprzewodowych) – m.in. do optymalizacji produkcji, identyfikacji zagrożeń, a także systemy wizyjne (zapewniające m.in. kontrolę jakości). Omówiono zastosowanie m.in. czujników wibracji, enkoderów, czujników kontroli pobrań...

 

W każdej niemal prelekcji prezentowano „inteligentne rozwiązania”, w tym wykorzystanie technologii RFID, kamer termowizyjnych („ciepło jest wszędzie, dlatego termowizja zawsze jest przydatna”), czujników „przewidujących awarię” (wpisują się w Przemysł 4.0) oraz kamer bazujących na sieciach neuronowych.

 

Swoistym bohaterem konferencji okazał się interfejs IO-Link – stworzony w myśl Internetu Rzeczy, jako znak obecnych czasów. Omówiono założenia i funkcje (np. symulację różnych zachowań urządzeń) oraz jego wpływ na skracanie procesów związanych z obsługą maszyn i linii produkcyjnych.

 

Z kolei wpisujące się w tematykę „inteligentnej sensoryki” systemy safety zapewniają detekcję obiektu, człowieka, pozycji i stanowią „klucz do bezawaryjnej pracy przedsiębiorstwa” (m.in. bezpieczeństwo procesów przemysłowych w instalacjach o podwyższonym ryzyku, np. sygnalizatory ciśnienia i temperatury, aparatura iskrobezpieczna).

 

W Polsce zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników, dlatego sięgamy po roboty (lub coboty, czyli roboty współpracujące) – o 85% bardziej produktywna jest współpraca ludzi i robotów niż ich praca osobno. Uczestnikom zaprezentowano również komputer nasobny (kask z kamerą) umożliwiający przeglądanie dokumentów, instrukcji (wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość – AR).

 

Ważnym aspektem Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT) są nowe standardy i protokoły komunikacyjne zapewniające radzenie sobie z problemem lawinowo narastającej liczby danych. Czujniki zbierają informacje o parametrach urządzeń i procesów, które trzeba sensownie wykorzystać. Dlatego zaprezentowano metody gromadzenia, rejestracji, analizy i raportowania danych, przesyłanych następnie do systemów statystycznych (np. analiza online dzięki przetwarzaniu w chmurze) i zamienianych w informacje przydatne w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych.

 

Zaprezentowano także inteligentne rozwiązania do zwiększania wydajności, jakości i zabezpieczania ciągłości produkcji, w tym kable sterownicze, komunikacyjne, falownikowe (z omówieniem rodzaju i właściwości tworzyw stosowanych do ich produkcji) oraz sposoby optymalizacji pracy warsztatu.

 

Przedstawiono również metody wykonywania kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych stosowanych w procesach produkcyjnych (Główny Urząd Miar). Od pomiarów zależy jakość produktu, usługi lub wykonywanych badań (m.in. znaczenie świadectwa wzorcowania i legalizacji).

 

Podsumowaniem konferencji była prelekcja przybliżająca problem modernizacji i zespolenia maszyn – wymagania dokumentacyjne wynikające z przepisów UE oraz prawa krajowego, dotyczące m.in. kontroli specjalnej maszyny po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych, nadawaniu znaku CE dla nowych zespołów maszyn.

 

Po części konferencyjnej odbyły się warsztaty techniczne poświęcone przemysłowemu przetwarzaniu obrazu (kamery wizyjne, dobór optymalnego oświetlenia w aplikacjach wizyjnych, sieci neuronowe w kamerach przemysłowych, przykładowe aplikacje).

 

Uczestnicy chwalili wysoki poziom merytoryczny prelekcji oraz ciekawy dobór uzupełniających się tematów. W dodatku omawiane aplikacje produktów i rozwiązań często poparte były realnymi przykładami z zakładów produkcyjnych, co najlepiej do nich przemawiało. Podczas przerw w kuluarach chętnie wypytywali o możliwości rozwiązania problemów swoich przedsiębiorstw, dzielili się własnymi doświadczeniami. W dobie mnóstwa szkoleń prowadzonych przez Internet dalej uważają, że nic nie zastąpi rozmowy „w cztery oczy”, dlatego tak ważne są organizowane przez firmę Axon Media konferencje.

 

Podobnie partnerzy podkreślali potrzebę realizowania tego typu spotkań i cieszyli się z tak dużej frekwencji i zainteresowania słuchaczy. Doceniali profesjonalną organizację oraz podkreślali największe dla nich korzyści, czyli możliwość poznawania realnych potrzeb rynku.

 

 

 

FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: