ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNERZY MERYTORYCZNI
PATRONI HONOROWI
PATRON TARGOWY
PATRONI MEDIALNI
RELACJA Z KONFERENCJI

Czwarta edycja konferencji pod tytułem „Rozwiązania intralogistyczne i magazynowe w zakładach produkcyjnych” odbyła się 5 grudnia w chorzowskim Hotelu Gorczowskim. Podczas wydarzenia organizowanego przez firmę Axon Media, licznie zgromadzeniu uczestnicy mieli okazję wysłuchać aż 16 ciekawych wystąpień, dotyczących nowatorskich rozwiązań z obszaru intralogistyki. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno przedstawiciele firm dostarczających nowoczesne produkty, jak i profesjonalne usługi doradcze. Ożywione dyskusje kontynuowano przy stoiskach wystawienniczych, gdzie podczas trwania wydarzenia doszło do kilkudziesięciu spotkań biznesowych.

Zmiana zachowań konsumenckich i wzrost oczekiwań odnośnie skrócenia czasu dostawy nawet do 24 godzin od momentu złożenia zamówienia, jest wyzwaniem dla większości firm. Czas realizacji dostawy stanowi dzisiaj jeden z kluczowych czynników efektywności i stanowi o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw. Jednocześnie rynek pracownika ogranicza podaż osób chętnych do pracy, co zmusza firmy do ciągłego doskonalenia i optymalizacji procesów oraz posiadanych zasobów. Aby móc sprostać współczesnym wymaganiom, niezbędne jest otwarcie na nowe technologie i sięgniecie po wiedzę i doświadczenie specjalistów często spoza organizacji.

Współczesna logistyka w coraz większym stopniu opiera się o automatyzację procesów, stąd też firmy Kardex Remstar, WDX, Elokon Logistics, LKE Group, DHC Systems oraz Lean Technology Poland przedstawiły nowoczesne metody transportu, magazynowania i wsparcia kompletacji, które minimalizują zaangażowanie pracowników magazynów. Każdy z opisywanych systemów został przedstawiony na przykładzie rozwiązań z powodzeniem stosowanych w polskich przedsiębiorstwach.

O krok dalej w automatyzację magazynów wprowadziła uczestników firma Astor, prezentując autonomiczny robot MiR. Urządzenie służy do transportu paczek, palet, zabudowy regałowej czy holowania zestawu wózków. Podczas trwania konferencji jeden z egzemplarzy jeździł po sali wystawowej pomiędzy uczestnikami, wzbudzając ich żywe zainteresowanie.

Każde rozwiązanie automatyzujące logistykę wymaga sterowania energią elektryczną oraz silników i przekładni odpowiedzialnych za napęd, a także czujników badających świat fizyczny w interakcji z maszynami. Wprowadzając nas w ten złożony temat firmy Murrelektronik, Lenze Polska, Balluff oraz Nord Napędy przedstawiły zarówno sprawdzone jak i najnowocześniejsze rozwiązania.

Świat przyszłości, czy jak zapewniał pan Artur Olejniczak z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania, to miejsce, gdzie decyzję za ludzi w coraz większym stopniu podejmują programy i urządzenia. Logistyka 4.0 stała się faktem, o czym mogli przekonać się uczestnicy podczas tego emocjonującego wystąpienia.

Na tak ciekawej konferencji nie mogło zabraknąć opisów case studies polskich firm, w których logistyka przechodzi proces optymalizacji, przy wsparciu firmy doradczych HUB Logistics oraz CHMAJ. Prelegent, a jednocześnie moderator konferencji Łukasz Chmaj, opowiadał o powszechnych problemach w magazynach i optymalnych sposobach ich rozwiązania.

Oceniając konferencję można przytoczyć opinię, którą organizatorzy otrzymali od jednego z uczestników (dr inż. Sławomir Halusiak):
Przyjechałem na konferencję w celu uaktualnienia i uzupełnienia informacji dotyczących intralogistyki - udało się, co więcej nawiązałem kontakty z firmami branżowymi umożliwiające ewentualną współpracę. Konferencja została bardzo dobrze przygotowana, zaczynając od przekazu informacji i przyjęć uczestników aż do podsumowania. Należy wyróżnić dbałość organizatorów za zorganizowanie merytorycznie przygotowanych stanowisk, zebranych w spójną wzajemnie się uzupełniającą całość, prezentujących w praktyczny sposób zagadnienia intralogistyczne i magazynowe […]. Warto wziąć udział w tak dobrze przygotowanej konferencji, co niewątpliwie jeszcze uczynię.

Organizator już dziś zaprasza na kolejne konferencje z cyklu „Rozwiązania intralogistyczne i magazynowe w zakładach produkcyjnych”, które w 2020 roku odbędę się w Luboniu k. Poznania, Rzeszowie oraz we Wrocławiu.

FOTORELACJA