ZŁOCI PARTNERZY
SREBRNI PARTNERZY
PARTNERZY
PARTNERZY MERYTORYCZNI
PATRONI HONOROWI
GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

Konferencja zorganizowana w Centrum Kongresowym Hotelu Terminal we Wrocławiu przez Axon Media zgromadziła blisko 100 osób zainteresowanych technicznymi rozwiązaniami logistycznymi w zarządzaniu produkcją i magazynowaniem. Swoje produkty i rozwiązania przedstawiali przedstawiciele dwunastu firm zarówno podczas sesji prezentacyjnej, jak i w części wystawienniczej.

 

Tak, jak podczas prezentacji nie było ożywionych dyskusji, tak w sali wystawienniczej było gwarno. W kontaktach bezpośrednich możliwe było uzyskanie bardziej szczegółowych informacji wraz z naoczną oceną oferowanego sprzętu lub rozwiązań.

 

Firmę Murrelektronik posiadającą 5 zakładów produkcyjnych na terenie Europy, wytwarzających 42.000 produktów reprezentował pan Mirosław Motyka, który w swojej prezentacji przedstawił możliwości decentralizacji instalacji i skrócenia czasu przestojów poprzez zastosowania produktów reprezentowanej firmy. Produktami tymi są: układy elektroniczne umieszczane w szafach sterowniczych, interfejsy serwisowe, sygnalizatory, systemy sieciowe i systemy dystrybucji sygnałów (IP20, IP67) oraz technologie połączeniowe w postaci konektorów i przewodów.

 

Następny prelegent, pan Tomasz Żyrek reprezentujący firmę Pepperl+Fuchs przedstawił systemy pozycjonowania oraz identyfikacji, które znajdują zastosowania w szeroko rozumianej branży intralogistycznej. W szczególności były to systemy pozycjonowania wizyjnego i system AGV (Automated Guided Vehicle) oraz wiele innych rozwiązań opartych na czujnikach przemysłowych. Zainteresowanie wzbudziły metody identyfikacyjne oparte o taśmy kodowe zawierające parametry toru wyrażone w kodach 2D (Data Matrix) oraz zastosowania identyfikacji poprzez fale radiowe RFID (Radio Frequency IDentification).

 

Kolejnym prezenterem był pan Daniel Oszczęda, który przedstawił zagadnienia monitorowania przepływu materiałów w systemach logistyki z wykorzystaniem technologii RFID. W prezentacji przedstawiona została Fabryka Przyszłości 4.0, gdzie wszelkie przepływy logistyczne są monitorowane z wykorzystaniem fal radiowych. Przedstawiono możliwości efektywnego śledzenia materiałów przemieszczanych w pojemnikach, technicznego nadzorowania przejazdu wózków transportu wewnętrznego i pojazdów samojezdnych. Szczegóły realizacyjne zostały przedstawione na podstawie rozwiązań sprzętowych, co można było zaobserwować również w sali wystawienniczej.

 

O tym, jak usprawnić procesy magazynowe poprzez rozwiązania automatycznego składowania towarów wspieranego przez systemy IT mówili panowie Paweł Wyszyński i Michał Witczak z firmy ISL - Innowacyjne Systemy Logistyczne. Przedstawione zostały aspekty uzyskania wzrostu przewagi konkurencyjnej dzięki automatyzowaniu procesów w sytuacji, gdy maleją koszty urządzeń a rosną koszty pracy ludzkiej. Zagadnienia te szerzej były omawiane podczas sesji warsztatowej.

 

Po przerwie kawowej, która przez uczestników konferencji była intensywnie wykorzystana w sali wystawienniczej, pan Robert Kolarczyk przedstawił nowoczesne i bezawaryjne systemy zasilania oraz łożyskowania urządzeń transportu wewnętrznego i bliskiego. Pan Robert Kolarczyk reprezentujący firmę – igus wytwarzającą produkty z tworzyw sztucznych pokazał w jaki sposób można ulepszyć działanie maszyn i redukować koszty poprzez zastosowania różnego rodzaju prowadników do przewodówelektrycznych oraz łożysk bezsmarowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Pokazano również zastosowania prowadnic liniowych i niskoprofilowych i wiele innych.

 

Kolejny prelegent, pan Janusz Woźniak z firmy Lenze przedstawił innowacyjne rozwiązania w systemach transportowych, w szczególności a mechanicznym przemieszczaniu towarów w magazynach zautomatyzowanych. Urządzenia wchodzące w skład linii transportujących są projektowane z wykorzystaniem firmowych algorytmów informatycznych kalkulujących masę, moment bezwładności i uwzględniających tabelaryczne współczynniki eksploatacyjne.

 

O nowoczesnych rozwiązaniach intralogistycznych budowanych w oparciu o system modułowy mówił pan Piotr Gwiazda reprezentujący firmę item Polska, posiadającą liczne oddziały w całym świecie. Firma item oferuje niskobudżetowe rozwiązania łączenia specjalistycznych profili aluminiowych w miejsce ich droższego i nieefektywnego spajania trwałego. Łączenia proponowane przez firmę item są elastyczne, mogą być dostosowywane do aktualnych wymagań wymiarowych, są trwałe i niezawodne. Znajdują zastosowania w niemal każdej dziedzinie przy tworzeniu ergonomicznych stanowisk pracy, systemów modułowych w nowoczesnych urządzeniach produkcyjnych czy sytuowania maszyn ze zintegrowaną technologią liniową.

 

Natomiast pan Przemysław Degórski z firmy WObit rozpoczął swoją prezentację w towarzystwie robota, który samodzielnie wjechał do sali prezentacyjnej analizując tor jazdy określony przypadkowo położoną na posadzce kolorową taśmą. Zatrzymał się przed prezenterem, który przedstawił możliwe zastosowania robotów przemysłowych ilustrując coraz bardziej skomplikowane i użyteczne rozwiązania.

 

Kolejna prezentacja zatytułowana „Optymalizacja efektywności i energooszczędności systemów transportowych” została zrealizowana przez panów Marka Mularczyka i Jarosława Nowaka reprezentujących firmę NORD Napędy działającej na rynku od roku 1965. W prezentacji przedstawione zostały oferowane motoreduktory, reduktory, falowniki znajdujące zastosowania zarówno w centralnych, jak i w zdecentralizowanych technologiach napędowych w systemach lotniskowych, magazynowych czy dystrybucji przesyłek.

 

W następnej prezentacji wygłoszonej przez pana Tomasza Piłatowicza reprezentującego firmę ELOKON Logistics przedstawiony został system ELOshield2, jako innowacyjna tarcza ochronna dla wózków widłowych. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach systemowych w obszarze bezpieczeństwa w intralogistyce oraz rozwiązań i doradztwa w zakresie bezpieczeństwa maszyn. Zainteresowanie wzbudziły możliwości systemu detekcji osób, wózków widłowych czy stref niebezpiecznych dla człowieka.

 

Po kolejnej przerwie, tym razem nieco krótszej, wystąpił pan Tomasz Król przedstawiając nowoczesne rozwiązania intralogistyczne przez pryzmat zmian, których nie należy się bać. Pan Tomasz Król reprezentujący Instytut Doskonalenia Produkcji w interesujący sposób pobudził uczestników konferencji do dyskusji zadając wiele pozornie prostych pytań, na które uzyskiwano rozmaite odpowiedzi mniej lub bardziej trafne. Przedstawionych zostało 10 zasad metodologii Kaizen (ustawicznego osobistego kształcenia się) oraz system Trwałej Efektywności Produkcji (S.T.E.P.).

 

W podobnie interaktywny sposób przedstawili swoją prezentację panowie Maciej Worsztynowicz i Łukasz Gołębiewski z firmy LeanQ Team omawiając system ssący w zarządzaniu zapasami materiałów – od stanowiska przez magazyn do dostawcy. W prezentacji omówione zostały reguły stosowania systemu Kanban w różnych zastosowaniach: Kanban trzystanowiskowy, analiza trasy i częstotliwości i inne ciekawe rozwiązania systemów ssących, np. w supermarkecie czy na poczcie.

 

Ostatnią prezentację wygłosił pan Jerzy Majewski reprezentujący Instytut Logistyki i Magazynowania. Niejako podsumowując, pan Jerzy Majewski przedstawił aspekty automatycznej identyfikacji towarów na linii produkcja - magazyn z wykorzystaniem systemu informatycznego typu WMS oraz międzynarodowych standardów identyfikacyjnych GS1. Prezentacja została wysłuchana z uwagą, przedstawiono w niej zagadnienia, z którymi uczestnicy konferencji nie spotykają się na co dzień, a które są niezwykle interesujące dla zastosowań intralogistycznych. Wykorzystanie systemu WMS przedstawione było na przykładzie systemu WMS Masta (wmsmasta.pl).

 

Po części konferencyjnej odbyły się dwa równoległe spotkania warsztatowe: gra strategiczna „Łańcuch dostaw - Beer Game” zorganizowana przez przedstawicieli firmy LeanQ Team oraz spotkanie interaktywne pt. „Jak zwiększyć wydajność procesów bez dodatkowych kosztów związanych z nową powierzchnią magazynową, mimo zakładanego wzrostu ilości zamówień” zorganizowane przez przedstawicieli firmy ISL. Uczestnicy biorący udział w „Beer Game” naocznie zauważyli, że łańcuch dostaw musi być zrównoważony, a decyzje o uzupełnianiu zapasów powinny być racjonalne. Natomiast uczestnicy drugiego warsztatu dostrzegli, że wydajność procesów można znacznie usprawnić poprzez zastosowania automatyki.

FOTORELACJA
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: