SREBRNI PARTNERZY
BRĄZOWI PARTNERZY
PARTNERZY
PATRONI MERYTORYCZNI
PATRONI HONOROWI
PATRONI MEDIALNI
RELACJA

12 maja 2015 r. w Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyła się konferencji „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w produkcji”, zorganizowana przez firmę Axon Media Group, specjalizującą się w organizacji wydarzeń biznesowych dla zakładów produkcyjnych.

W spotkaniu wzięło udział blisko 70 przedstawicieli z przemysłu spożywczego, tworzyw sztucznych, papierniczego, motoryzacyjnego, metalowego, meblarskiego, maszynowego, farmaceutycznego, elektrotechnicznego i elektronicznego, drzewnego i chemicznego (w tym m.in. mistrzowie UR, kierownicy i dyrektorzy UR, główni mechanicy i inżynierowie, dyrektorzy produkcji, inżynierowie wsparcia produkcji, automatycy).

Konferencję moderowała Pani Izabela Żylińska, Redaktor Naczelna czasopisma Smart Girds Polska, która powitała przybyłych słuchaczy oraz wszystkich partnerów spotkania.
Po oficjalnym wstępie odbyło się wystąpienie wprowadzające do tematyki konferencji pt. „Inżynieria niezawodności dla Utrzymania Ruchu”, które wygłosił Pan Andrzej Kulik – ekspert i praktyk z dziedziny UR, posiadający ponad trzy dekady doświadczenia nabytego w głównych gałęziach przemysłu na stanowiskach inżynierskich i kierowniczych w przedsiębiorstwach o statucie World Class Maintenance Management (m.in. W RPA czy Arabii Saudyjskiej).
Nie ma lean bez niezawodności, a jej wdrożenie jest złożonym procesem – podkreślał Andrzej Kulik.

Pierwszą prelekcją w ramach wystąpień firm partnerskich przedstawił Mariusz Jabłoński z SIMLOGIC. W trakcie swojego wystąpienia nawiązał on do tematu konferencji i wyjaśnił on czym jest niezawodność technologiczna procesów produkcyjnych i funkcja ryzyka. Podał, że wytyczne eksploatacyjne zostały określone rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki. Podkreślił, że w obecnym stanie prawnym brak jest precyzyjnych wymagań dotyczących czasookresów badań eksploatacyjnych urządzeń elektrycznych. Prelegent przedstawił koncepcję SIMLOGIC na procedury i działania prewencyjne w zakładach.
Zwracam uwagę ile elementów w magazynach jest sprawnych – akcentował w swojej wypowiedzi Mariusz Jabłoński.

W prezentacji firmy EC Systems, Grzegorz Pieniążek przedstawił statystyki dotyczące diagnostyki maszyn w Polsce. 51 mld zł to szacowane straty wynikające jedynie z usterek, awarii i braku dyspozycyjności (przy czym warto podkreślić, że 850 mld zł to wartość produkcji przemysłowej). Nowoczesna diagnostyka pozwala zmniejszyć liczbę awarii i koszty utrzymania, a także zwiększyć żywotność urządzeń. Prelegent pokazał najczęstsze przyczyny awarii maszyn, które w 80 proc. mają charakter postępujący.
Niestety w naszym kraju najczęściej (bo aż w 76 proc. przypadków) stosuje się strategię eksploatacji maszyn reaktywną. Oznacza to, że jak coś złego ma już miejsce, to działamy, a nie zapobiegamy – powiedział Grzegorz Pieniążek. Przedstawiciel EC Systems zaprezentował oferowane przez przedsiębiorstwo czujniki wykorzystywane w diagnostyce, rozwiązania do monitoringu i diagnostyki. Ich zastosowanie przestawił na przykładzie spółki Energobaltic i Zakładów Azotowych Puławy.

Telemonitoring musi zacząć się od wirującego, drgającego urządzenia – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie Jakub Folaron z Pruftechnik-Wibrem i w dalszej jego części przedstawił w skrócie zasadę działania systemu: – Mamy zainstalowany czujnik mierzący w trybie offline lub online. Dane trafiają do bazy danych, gdzie są obrabiane. Ostatecznie powstaje raport.
Zachęcał uczestników konferencji do zapoznania się z telemonitoringiem, przedstawiając kilka przykładów zastosowania tej technologii w przemyśle motoryzacyjnym (BMW – monitoring przekładni, Daimler – monitoring wentylatorów), cementowym (diagnostyka pieca obrotowego, kompresorów), morskiego, wydobywczego (w przypadku koparka w Bełchatowie), chemicznego (dla wież chłodniczych) czy energetycznego (dla turbin wiatrowych). Jednymi z najważniejszych korzyści z telemonitoringu są:  24 godzinna kontrola czy natychmiastowa diagnoza.

Mariusz Madurski z firmy SIBA Polska zaprezentował zebranym bezpieczniki topikowe do zastosowań w przemyśle. Przedsiębiorstwo posiada magazyn produktowy w Polsce (w Łomiankach pod Warszawą) dzięki czemu jest w stanie przygotować zamówienie od ręki i przesłać je do klienta maksymalnie w ciągu 2 dni. Oferowane przez SIBA konstrukcje są w większości przypadków zamienne z konstrukcjami innych producentów bezpieczników topikowych.

Dariusz Marcinkowski z item Polska pokazał uczestnikom konferencji „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w produkcji” system profili aluminiowych, który charakteryzuje wysoka wytrzymałość (m.in. niska waga, niekorodująca powłoka, minimalizacja parku maszynowego). Dzięki zastosowaniu rozwiązania item Polska można zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć produktywność. W ofercie firmy jest ponad 3000 elementów (obciążalność w ramach typoszeregów: od 50 kg do 1 tony). Prelegent przedstawił techniki połączeń profili aluminiowych. W ramach swojej działalności producent świadczy następujące usługi: serwis, projektowanie, bezpłatną bibliotekę symboli, kalkulator ugięć profili i bezpłatne szkolenia.

W związku z tym, że rośnie zużycie energii elektrycznej i zapotrzebowanie na moc szczytową, to niezbędne jest wprowadzanie nowych mechanizmów, takich jak na przykład rynek mocy – podkreślił w swoim wystąpieniu Damian Jakowski z firmy ENSPIRION. Wyjaśnił czym są: DSR (zarządzanie stroną popytową), usługa redukcji mocy i megawaty. Pokazał jak klient może świadczyć usługi typu Demand Side Response. Przedstawił kryteria do programy DSR. W ramach oferty ENSPIRION dostępna jest interwencyjna redukcja mocy (usługa świadczona na rzecz PSE, stała cena) oraz aukcja redukcji mocy (usługa świadczona na potrzeby podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe, cena zmienna).

Podczas swojej prezentacji Rafał Gielniak z firmy BTH zaprezentował serie kamer termowizyjnych produkcji FLIR Systems.
Ciekawym rozwiązaniem jest kieszonkowa kamera IR o rozdzielczości 80x60 – podkreślił prelegent.
Zakres pomiarowy produktów to -10oC do +150oC. Wszystkie urządzenia mają dotykowy ekran, są łatwe w użyciu. W kilka sekund po uruchomieniu kamera jest gotowa do rejestracji termogramu. Kamery charakteryzują się wytrzymałością na ciężkie warunki pracy. Pracują przy dużym zapyleniu, drganiach, w opadach deszczu zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach, wytrzymują upadek z wysokości 2 m. Każdy produkt ma funkcję MSX, czyli ostrzejszy obraz termiczny, który pozwala na uwidocznienie wszystkich istotnych elementów badanego obiektu, łącznie z możliwością odczytania np. kształtu, zarysu obiektów jak również możliwość odczytania treści na tabliczkach znamionowych.

Z kolei Adam Gregorczyk z Novatel w swojej prezentacji przedstawił przemysłowe systemy łączności wspomagające jakość niezawodności utrzymania ruchu nawet w negatywnych warunkach pracy. Firma Novatel działa prawie 25 lat na rynku polskim i świadczy usługi konsultacji technicznej, realizacji i serwisu. Najczęściej spotykane systemy łączności w przemyśle pracują oddzielnie, nie są powiązane. Produkty polskiego dostawcy są ze sobą zintegrowane dzięki zastosowaniu różnego rodzaju komunikacji między urządzeniami. W ofercie Novatel znajdują się: telefony, sygnalizatory, łączność bezprzewodowa, systemy interkomowe czy systemy nagłośnieniowe. Dodatkowo możliwa jest lokalizacja osób w zakładzie.

Pascal Flatrès, posiadający 25-letnie doświadczenie zdobyte we francuskiej grupie międzynarodowej Michelin w fabrykach w USA, Francji oraz Polsce – opowiedział zebranym co dzieje się w Utrzymaniu Ruchu na świecie i jakie są kierunki na przyszłość.
Typowa praca UR to: nieplanowana (zajmuje najwięcej czasu), prewencyjna, predyktywna i inna – powiedział Pascal Flatrès. – Roczny koszt utrzymania ruchu w takim przypadku to 7 proc. wartości maszyn. Cele Lean Manufactoring ze strony produkcji to: redukcja WIP (zapasu), redukcja Lead time, 6 Sigma (zero defektów, eliminacja efektów). A co z UR? Presja, konflikty, koszty i wyniki są pogorszone. Lean Maintenance to zmiana strategii. Dzięki temu koszty Utrzymania Ruchu spadają do 3,5 proc. wartości maszyn.
Prelegent podkreślił, że Lean Maintenance przyczynia się do eliminacji strat, takich jak: nadprodukcja, oczekiwanie, transport, zbędny proces, zapasy części zamiennych i inne. Omówił narzędzia Lean w utrzymaniu ruchu i podkreślił, że ich kolejność stosowania jest bardzo ważna.

Ostatnią prezentację wygłosił Pan Andrzej Biziuk firmy z LeanQ Team. Pokazał czym jest wizualne zarządzanie wynikami. Podkreślił, że proces ten to nie jest raportowanie i że bardzo angażuje ludzi i pracę.
–  Wizualne zarządzanie wynikami to „zarządzanie uczestniczące”, to ludzie i tablice  – Ma sens, gdy je rozumiemy i z niego korzystamy.
Prelegent wyjaśnił dlaczego warto wizualizować wyniki i jakie są kroki wdrażania systemu. Tablice powinny być zawsze w widocznym miejscu dostępnym dla każdego, a także proste w obsłudze. Czytelna tablica = aktywny udział w działaniach.

Podczas dwóch przerw kawowych wszyscy uczestnicy konferencji prowadzili aktywne rozmowy biznesowe z ekspertami na stoiskach wystawienniczych oraz zapoznawali się z dostępnymi rozwiązaniami prezentowanymi na nich. W ramach przestrzeni wystawienniczej dostępne dla zwiedzających były stoiska wszystkich obecnych prelegentów oraz dodatkowo firmy API Maintenance Systems, duńskiego dostawcy systemów klasy CMMS, firmy FlexLink, wiodącego producenta przenośników oraz brytyjskiej firmy Hansford Sensors, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji szerokiej gamy czujników drgań z opcją pomiaru temperatury dla maszyn przemysłowych.

Konferencję „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w produkcji” zamykała dyskusja panelowa, w której poruszono aktualne problemy działów utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych. Słuchacze podali przykłady z własnego doświadczenia. W trakcie podsumowania konferencji wywiązała się bardzo ciekawa merytorycznie rozmowa pomiędzy panelistami, którą audytorium wysłuchało z dużym zainteresowaniem.

Po części eksperckiej rozlosowane zostały nagrody w ramach konkursu zorganizowanego przez firmę EkoTech. Dziesięciu szczęśliwców otrzymało penetratory z nanotechnologią zmniejszającą współczynnik tarcia 10 razy.

Na zakończenie części konferencyjnej każdy ze słuchaczy otrzymał Imienne Certyfikaty Uczestnictwa.

Po konferencji odbyły się bezpłatne warsztaty faktulatywne  pt. „Diagnostyka techniki napędowej i sterowania silników w utrzymaniu ruchu” zorganizowane przez firmę SIMLOGIC. Podczas warsztatów audytorium zapoznało się z rozwiązaniami SIMLOGIC. na bazie produktów EATON: technika napędowa, sieci komunikacyjne, rozwiązania bezpieczeństwa, pracy w środowisku CODESYS, poznało koncepcję zintegrowanej automatyki w zastosowaniu do techniki napędowej.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji online na dwa ostatnie w tym półroczu konferencje zaplanowane na 17 i 18 czerwca w Gdańsku.
Pierwsze z nich poświęcone będzie optymalnemu wykorzystaniu energii i mediów technicznych w zakładach produkcyjnych, a drugie poruszy problematykę automatyzacji w zakładach produkcyjnych. Oba te wydarzenia dostępne są bezpłatne dla słuchaczy.

OPINIE

Mariusz Madurski, SIBA Polska
Kolejna udana konferencja firmy AXON w której uczestniczyłem, dobra frekwencja słuchaczy. Dobre odczuwalne zainteresowanie ofertą i prezentacją firmy SIBA. Dobry wybór miejsca konferencji.

Pascal Flatrès, Industrial Best Practice
Conference was very well organized. We had the opportunity to meet very interesting and promising business contacts.

Damian Jakowski, ENSPIRION
Profesjonalne podejście do Klienta. Bardzo dobra organizacja. Wszystko na swoim miejscu i o czasie. Powodzenia

Andrzej Kulik
Bardzo potrzebna i przydatna,ogólnodostępna konferencja dotycząca najważniejszego przedmiotu UR , obok BHP, niezawodności.
Tematyka bardzo rzadko poświęcana w innych wydarzeniach typu seminaria i konferencje, niedostatecznie znana i stosowana przez uczestników konferencji, na co wskazywały rozmowy kuluarowe i pytania końcowe adresowane do panelu prelegentów.

Kierownik Działu Automatyki, ZF Polpharma SA
Dziękuję bardzo za możliwość wzięcia udziału w konferencji.
Konferencja spełniła moje oczekiwania. Krótkie, zwięzłe prezentacje, prowadzone przez ekspertów pokazały, jak obecnie powinno wyglądać utrzymanie ruchu, aby było jak najbardziej niezawodne.

FOTORELACJA
Pobierz wszystkie zdjęcia
PREZENTACJE

Autoryzacja


Byłeś uczestnikiem tej konferencji?
Podaj swoje imię i nazwisko: