Zarówno ekonomiści, jak i inżynierowie nadzorujący proces produkcyjny wiedzą, że niestety nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane instalacje przemysłowe potrzebują nadzoru … „bo licho nie śpi”, i w tracie eksploatacji nieustannie następuje proces degradacji stanu maszyn i urządzeń, a także pojawiać się mogą z przyczyn losowych różnego rodzaju defekty i uszkodzenia. To właśnie od osób bezpośrednio mających pieczę nad utrzymaniem ruchu zależy, czy ekonomiści, a ostatecznie właściciele zakładu produkcyjnego będą uśmiechnięci i zadowoleni, czy nie. Jednakże samo patrzenie na proces, nawet przeprowadzane przez najbardziej doświadczoną osobę może okazać się niewystarczające. Często potrzebne są dodatkowe środki fizyczne wspomagające sprawne prowadzenie procesu technicznego.
To właśnie zaprezentowaniu środków, maszyn, urządzeń i technologii wspomagających niezawodne prowadzenie procesu produkcyjnego poświęcona była konferencja „Niezawodność i utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych”, która odbyła się w Szczecinie w dniu 22 maja. To właśnie w trakcie konferencji zarówno w czasie wielu prelekcji, jak i w trakcie rozmów bezpośrednich z wystawcami, było ich naprawdę wielu – ponad trzydziestu, licznie przybyłe w roli słuchaczy osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu mogły się dowiedzieć , poradzić jak sprawić, żeby nadzorowany przez nich proces był prowadzony możliwie niezawodnie. Co ważne, poruszane były także w trakcie konferencji tematy związane bezpośrednio z ekonomią prowadzenia procesu, a przy głębszej analizie łatwo się dopatrzeć również aspektu proekologicznego.
Rozpoczynający konferencję pan Wojciech Halkiewicz z firmy 7 bar pokazywał gdzie pojawiają się straty w instalacji sprężonego powietrza, a pan Adam Serwach z fimy SUM Poland wskazywał gdzie szukać oszczędności w instalacjach przesyłających media o wysokiej i niskiej temperaturze. Również pan Paweł Rutkowski repezentujący firmę KameryIR tłumaczył jak termowizja może wspomóc analizę słabych stron takich instalacji. Oczywiście, na bazie szerokiego asortymentu firmy FLIR, pokazane zostały również inne obszary zastosowań termowizji w obszarze diagnozowania defektów i uszkodzeń instalacji. Pan Rutkowski wyraził duże zadowolenie z możliwości bezpośredniego spotkania się podczas konferencji z obecnymi klientami firmy, jak i nowymi, potencjalnymi odbiorcami zainteresowanymi prezentowanymi na stoisku oraz w trakcie prelekcji rozwiązaniami. Podkreślił on, że nie tylko osoby z działów utrzymania ruchu ale także z działów badań i rozwoju chętnie sięgają po termowizję, mogą oni bowiem w ten sposób weryfikować swoje założenia i sprawdzać prototypy.
Również Pan Artur Zygiel reprezentujący firmę LEDON zauważył, że cenną jest możliwość spotkania się z klientami, której to sprzyja uczestnictwo w konferencji. Pan Zygiel zwracał uwagę na proekologiczny i ekonomicznie uzasadniony proces przechodzenia na najskuteczniejsze źródła światła – LED. Również osoby zajmując e się w swoich zakładach pracy, jak Pan Marcin Tarczewski przejmujący aktualnie obowiązki związane z całościowym utrzymaniem ruchu w firmie Animex w Szczecinie docenił możliwość, zapoznania się różnorodnymi technologiami poprawy jakości utrzymania ruchu oraz spotkania z współpracującymi już podmiotami. Wskazał np. na firmę ADEGIS, której przedstawiciel, pan Marcin Dzioba omawiał bardzo pro konsumenckie podejście do kwestii serwisowych.
Ciekawe rozwiązania, między innymi pozwalające kontrolować poprawność przebiegu procesu, bazujące na technologii RFID, pokazała firma Pepperl+Fuchs. Z kolei innowacyjnymi czujnikami własnej produkcji chwaliła się firma TURCK, a przedstawiciele firmy Murrelektronik do kwestii niezawodności podeszli przez pryzmat wysokosprawnych, „inteligentnych” zasilaczy. Podczas prelekcji prezentujący z firm ifm electronic i INTROL ciekawie wpletli pokazy omawianego sprzętu pomiarowego.
Wszyscy uczestnicy zgodni byli co do tego, że tego typu spotkanie jest jak najbardziej potrzebne, aby ci, którzy szukają rozwiązań usprawniających utrzymanie ruchu w ich miejscach pracy mogli dowiedzieć się bezpośrednio od producentów jakie są najnowsze rozwiązania pozwalające ten cel uzyskać. Z kolei wystawcy taką bezpośrednią formę kontaktu z klientami widzą jako jedną z najlepszych sposobności do przekonania do swoich rozwiązań. Czekamy na kolejne tego typu spotkanie.